Büyüme evresindeki çocuklarda sırasıyla kendini gösteren kaba motor becerisi ile ince motor becerisi genelden özele doğru gerçekleşir. Kaba motor becerisi olarak adlandırılan tanım daha çok yürüme, koşma, bisiklet sürme gibi becerileri kapsarken ince motor becerileri çocuğun el ve parmak kaslarını kullanarak gerçekleştirdiği becerileri kapsar. İnce motor becerisi ise öz bakım işleri olan diş fırçalama, çatal bıçak kullanma, kutu kapakları açma, giyinme gibi eylemlerle birlikte akademik odaklı beceriler olan boyama, yazma, kesme, yapıştırma ve kalem kullanma gibi eylemlerin geliştirilmesi için gereken motor becerileridir.

Vücudumuzdaki tüm fiziksel aktivitelerin gerçekleşmesini sağlayan motor becerilerin gelişmesi, çocuk gelişiminin önemli bir parçasıdır. Çocukların motor becerileri ne kadar gelişmişse, fiziksel eylemleri o derece rahat üstlenebilirler ve hayata geçirebilirler.

İnce ve kaba motor becerilerinin gelişiminde, günlük hayatta kolayca ulaşabileceğimiz eşyaların ve günlük eylemlerin önemi büyüktür. Ebeveynler olarak, çocuğunuzun tüm fiziksel aktivitelerinde rol oynayan ince ve kalın motor becerilerinin gelişimi konusunda, çocuğunuzun gelişimine bağlı olarak, gerekli çalışmaları düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir. Çocukları; parmaktan tüm vücuda kadar hareketlendiren tüm aktiviteler ince ve kaba motor becerilerinin gelişimine katkı sağlar.

Kaynak: DİCLE OYLUM – ÇOCUK GELİŞİMİ ÖĞRETMENİ – ABA TERAPİSTİ