Yoga Nedir?

Yoga sözcüğü Sanskritçe “birleştirmek veya bütünleşmek” anlamına gelir.

Hindistan’da yaklaşık 5000 yıl önce, her düzeyde iyilik(fiziksel, zihinsel, duygusal, ruhsal) için kapsamlı bir sistem olarak geliştirilmiştir.

Günümüzde dünya çapında uygulanan meditasyon teknikleri arasında yoga, en popüler zihin-vücut disiplinlerinden biridir.

Bugün, milyonlarca insan fitness, stres rahatlama, sağlık, zindelik, zihinsel açıklık, iyileşme, huzur ve ruhsal gelişim gibi farklı alanlarda yaşam kalitelerini yükseltmek için Yoga’nın çeşitli yönlerini kullanıyor.

Çocuk Yogası Nedir?

Çocuk yogası, çocuklara doğru nefes almayı, hayal güçlerini kullanarak hem yoga duruşlarını uygulamayı hem de var olan beden esnekliklerini korumayı ve gövde düzgünlüğünü öğretmeyi amaçlar.

Hangi Yaştan İtibaren Çocuklar Yoga Öğrenebilir?

3 yaşından itibaren yogaya başlanabilir.

Yoga seansları ne kadar sürer?

3-6 yaş için 35 dakika,

İleri yaş grupları içi 45 dakika, haftada 2 seans uygulanmalıdır.

Faydaları Nedir?

Koordinasyonu arttırır, vücut farkındalığını geliştirir, odaklanmayı arttırır, dengeyi ve motor kontrolü geliştirir.

Çocuk yogasının, fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da çok faydası vardır. Özellikle bu yaş grubunda çocuklar, enerji dolu ve daha esnek oldukları gibi hayal gücü bakımından da çok açıktırlar.

Yogada oynanan oyunların en büyük özelliği ise; rekabet olmaması, çocukların kendilerini bu baskıda hissetmeden, kazanan ya da kaybeden olmadan eğlenerek oyunlara katılmalarıdır. Tam bu noktada da grup çalışması ön plana çıkar. Grup çalışmaları da çocuklarda paylaşmayı, arkadaşlık becerilerini ve başarıyı beraberinde getirir.

Çocuklara yoga nasıl öğretilir?

Yoga uygulamaları çocuklarla doğal çevreden, hayvanların hareketlerinden esinlenilerek yapılır. Uygulama esnasında bedensel egzersizler hayvanları taklit uygulamaları ve oyunlarla öğretilip  eğlenceli hale getirilir. Doğru nefes uygulamaları ise hayvan solumaları örnek alınarak uygulatılır.

Özetle;

Yoga terapisi çocuklara bedenlerini nasıl kontrol edeceklerini, nasıl doğru nefes alacaklarını, odaklanacaklarını ve nasıl gevşeyeceklerini öğreten bir sistem, sakinleşmeyi ve dinginliği sağlayan bir programdır.

Sağlıklı çocuklarda kullanıldığı kadar Otizm, Anksiyete Bozukluğu, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD) olan çocuklarda olumlu yönlerde değişiklik yaratmak, vücut-zihin gelişimini desteklemek amacıyla güvenle kullanılabilir.