Evet yanlış okumadınız araştırmalar diyor ki yürüteç kullanımı erken yürüme sağlamıyor , yürümeye faydası yok ve ekstra yürüyüş ve postür(duruş) problemlerine yol açıyor.

ABD de yapılan araştırmalara göre 1-12 ay arası bebeklerin kafa travmalarının en sık nedeni yürüteç kullanımı çünkü yürüteç kullanımı bebeklerde kontrol edilemez hızda hareket ortaya çıkarıyor ve travmalara sebep oluyor.

Henüz yer çekimi kuvvetine yeterince karşı koyamayan ,kas iskelet sistemi olarak da yetersiz olan bebekleri yürütece koyduğumuz zaman kas sistemine fazla yük bindirmiş oluyoruz ,ağırlıklarını kalçalarına veriyorlar ve ayaklarıyla sadece itekleme yapmış oluyorlar bu da gerçek bir yürüme olmuyor.
Ayrıca boy uzunluğu olarak da tam basma sağlanamadığı için parmak ucunda yürümeyi arttırdığı ve ayakta çeşitli deformasyonlara da yol açtığı ulaşılan sonuçlar arasında.

Bebeğin serbest alanını sınırlandırdığımız için psikolojik olarak da yürüteç çok uygun değil.

Bazı özel problemi olan çocuklarda adapte edilmiş yürüteç tarzı yürümeye yardımcı cihaz kullanımı yürümeye yardımcı olabiliyor ancak fizyoterapist ve doktor önerisiyle buna karar verilmesi gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Çocuklarınızı yürüteçle değil hayal güçlerini ve hareket yeteneklerini sınırlamayan sert zeminler üzerinde çalıştırmanız hem sosyal hem bedensel açıdan çok daha faydalı olacaktır.

ŞEVVAL KAPLAN – FİZYOTERAPİST -MAVİ İLMEK ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ – CV